Geoblog.pl    marciontko    Podróże    SRI LANKA 2016    PODSUMOWANIE
2016

PODSUMOWANIE

Polska, Warszawa

Sri Lanka. Jak kupowałam bilety lotnicze w sierpniu za wiele o niej nie wiedziałam, aż wstyd przyznać :)
No dobra, wiedziałam co najwyżej, że jest bezpieczna, że ludzie są mili, że kraj nieduży, piękny i ciekawy, i że lubią dzieci. To wszystko.
Potem obejrzałam i poczytałam trochę i stwierdziłam, że to był strzał w dziesiątkę!

Teraz gdyby ktoś zapytał mnie czy jakbym wiedziała to co wiem teraz o Sri Lance pojechałabym jeszcze raz, odpowiedziałabym, że tak. Ale pewnie mój plan wyprawy byłby nieco inny :)

PLUSY
Nieduży kraj, pozwala na zobaczenie wielu miejsc nie przemieszczając się po nocach przez wiele godzin.
Genialne, przepyszne jedzenie srilańskie, zdrowe, ostre!
Świeże owoce, woda kokosowa, która doskonale gasi pragnienie i jest niemal wszędzie!
Bezpieczny kraj do podróżowania nawet z dzieckiem.
Przyjaźni, piękni, pozytywni ludzie, uśmiechnięci. Kobiety zadbane, kobieco się ubierają, w sari.
Bardzo a nawet śmiesznie tani transport publiczny: autobus, który jedzie około 3h płaci się 50 rupii (czyli jakieś 2 zł.), analogicznie pociąg około 3h. jazdy jakieś 100 rupii.
Kraj różnorodny: ocean, piękne plaże, góry, plantacje herbaty, wspaniałe zabytki.
Kraj do uprawiania trekkingu, raftingu, surfingu, nurkowania.
Stała (wprawdzie wysokie temperatury) raczej pewna pogoda.

MINUSY
Dla polskiego turysty drogo. Szczególnie dla podróżującego z rodziną.
W miejscach turystycznych wyciągają od człowieka jak mogą, trzeba się bardzo pilnować i umieć negocjować.
Z jednej strony kraj nieduży ale z drugiej przemieszczanie się transportem publicznym trwa wieki (średnia prędkość 50km/h).
Wszędzie tuk tuki, samochody, autobusy bez katalizatorów, zanieczyszczające powietrze tak, że odechciewa się nimi podróżować. Nie bardzo wypadają ekologicznie na tle Europy.
Zaśmiecone miasta, zaśmiecone plaże. W Tangalle z tych czterech miast, w których byliśmy, najczystsze. Nigdzie nie uświadczysz koszy na śmieci. Może raptem na stacji kolejowej.
Ostre jedzenie, więc dla europejskiego dziecka trzeba trochę się narzeźbić. Z kolei jedzenie kontynentalne, którym by można nakarmić dzieciaka jest raczej niezdrowe albo problematyczne (tosty, nutella, słone masło, frytki, ryby z ościami). Normalny makaron czy kasze jak na lekarstwo.
Tam gdzie byliśmy w większości przypadków bardzo gorąco i ciężka do wytrzymania bardzo wysoka wilgotność powietrza.

FINANSE
9 tys. zł bilet lotniczy dla 3 os. rodziny (w tym dziecko, 2,5 lat.)
200 zł ubezpieczenie oraz 320 zł wiza
2 tys. zł podróż po Sri Lance samochodem z kierowcą przez 10 dni
około 5 tys. zł noclegi w średniej klasie hotelach
około 4 tys. zł jedzenie, napoje, pozostały transport publiczny (w tym tuk tuki),
około 1,3 tys. zł wstępy do parków narodowych, zabytków itp. (gdybyśmy zrealizowali wszystko co planowaliśmy wyszłoby 2 tys.)
około 1 tys. zł skromne upominki dla siebie, rodziny i znajomych

RANKING HOTELI (na podstawie naszej subiektywnej oceny)

Oceniamy: stosunek jakości do ceny, poziom obsługi, czystość, jedzenie, lokalizacja, okolica hotelu).

1. Kandy Reach Inn - Kandy
8. Beach Inns Holiday Resort - Matara
9. Summer Side Residence - Negombo
10. Hotel Niwahana - Udawalawa
11. Nico Beach Hotel - Hikkaduwa

Dzięki Kochani, że czytaliście mojego bloga! Foty wrzucę lada dzień!

Mama i tata
Mama i tata - 2016-03-15 13:11
Wspaniała przygoda. Wystarczy chęć, nieco odwagi, no i "trochę grosza", i można razem z małym dzieckiem przeżyć wspaniałe chwile. Jesteśmy dumni z naszej córki.

marciontko
MARTA KACZYŃSKA